1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

Dodana: 4 grudzień 2017 09:24

Światowy Dzień AIDS  obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi jest czerwona kokardka – nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV
są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do pracy w swoim środowisku oraz obowiązek ochrony innych przed zakażeniem.

Bardzo istotnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest rozpowszechnianie wiedzy o tej chorobie. Podczas tego wydarzenia warto:

  • poznać wszelkie dostępne informacje na temat HIV/AIDS oraz sposoby ograniczania ryzyka zakażenia,
  • zbadać się w kierunku wirusa HIV,
  • wspierać osoby zarażone chorobą.

Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. Niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV
i AIDS ich nie dotyczy. Blisko 90% Polaków nigdy nie wykonało testu na obecność wirusa, gdyż uważają, że ta choroba dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i mają wielu partnerów seksualnych. Owszem, są to czynniki zwiększające ryzyko zakażenia HIV, ale czasami wystarczy chwila nieostrożności, by się zarazić i nie być tego świadomym. Przyczyn zarażenia jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie na HIV/AIDS regularnie.

W większych polskich miastach działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD),
w których można zrobić bezpłatne i anonimowe badanie na obecność HIV, a także zasięgnąć rady specjalisty.

Najbliższy Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Anonimowego i Bezpłatnego Testowania w kierunku HIV znajduje się w Białymstoku przy ul. ul. gen. J. Bema 2, pokój nr 010.