Regionalny System Ostrzegania

Dodana: 28 sierpień 2017 14:16

Regionalny System Ostrzegania

 

 

Regionalny System  Ostrzegania  to  aplikacja  alarmowa,  dzięki  której  komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych pojawiają się na ekranach telewizorów w kanałach TVP, telegazecie oraz w specjalnej aplikacji na smartfony. Dla potrzeb RSO przygotowana została specjalna bezpłatna aplikacja na najpopularniejsze systemy operacyjne: iOS, Android, Windows. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:

 • Ogólne – zamieszcza się komunikaty mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców;
 • Meteorologiczne – ostrzeżenia;
 • Hydrologiczne – ostrzeżenia;
 • Stany wód - wodowskazy, zamieszczone są bieżące stany wód w rzekach wraz z zaznaczeniem przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych (co w okresie powodziowym jest niezwykle istotne).
 • Informacje drogowe – zamieszcza się komunikaty dotyczące znacznych utrudnień w ruchu

RSO - Jak to działa?

 

To usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

 

Komunikaty są tworzone przez MSWiA, IMGW oraz na poziomie regionalnym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Ostrzeżenie pojawia się:

 • na stronach internetowych urzędów wojewódzkich – pasek informacyjny jako

WAŻNE!!!

 • w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
 • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

 

RSO APLIKACJA MOBILNA

 

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play,  Apple  App  Store,  Windows  Phone  Store).  Można  ją  wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Po jej zainstalowaniu użytkownicy uzyskują dostęp do wszystkich komunikatów, a także do poradników działania w sytuacjach kryzysowych.

 

Aplikacja na system Android - do pobrania pod linkiem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tvp.komunikaty Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod linkiem:

 

https://itunes.apple.com/pl/app/regionalny-system-ostrzegania/id919928660?mt=8 Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod linkiem:

https://www.microsoft.com/pl-pl/store/p/regionalny-system-ostrzegania/9wzdncrdffhv?rtc=1

 

Aplikacja mobilna posiada funkcjonalność powiadomień „push” (tj. automatycznych powiadomień bez konieczności uruchamiania aplikacji). Przed rozpoczęciem użytkowania należy wybrać obszar województwa, którego komunikaty będą dotyczyć. Aplikacja  umożliwia łatwe poruszanie się po menu i wyszukiwanie komunikatów i ostrzeżeń z danego województwa. Komunikaty podzielone są na kategorie - ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe, stany wód.

 

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez  ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które zostały pogrupowane w następujące kategorie:

 

 1. Burze i nawałnice
 2. Wichury
 3. Powódź
 4. Upały
 5. Zima
 6. Bezpieczny Wypoczynek
 7. Pożar
 8. Zatrucie czadem
 9. Bezpieczne fajerwerki
 10. Katastrofa budowlana
 11. Skażenie substancją toksyczną
 12. Zagrożenia terrorystyczne
 13. Alarm bombowy
 14. Niewypały i niewybuchy
 15. Pierwsza pomoc
 16. Zatrucie substancjami psychoaktywnymi
 17. Alarmowanie i ostrzeganie
 18. Ważne informacje

 

RSO - telewizja

 

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów DVB – naziemnej telewizji cyfrowej. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na  ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430. Ponadto istnieje możliwość integracji systemu RSO ze stronami internetowymi  urzędów  –  więcej  informacji  na  stronie    https://komunikaty.tvp.pl/integracja.

 

Umożliwi  to  automatyczne  publikowanie  ostrzeżeń  na  stronach  internetowych  jednostek

samorządu terytorialnego.

 

Więcej informacji: https://komunikaty.tvp.pl